Webbinarium: Ge fler elever möjlighet att knäcka koden i åk 1!

Hur kan vi på bästa sätt stötta elever som har svårt att komma i gång med sin läsning?
I det här webbinariet berättar Camilla Nilvius, lektor i pedagogik vid Linnéuniversitetet och författare till materialen ”Ljuda och läs” och ”Ljuda och skriv”, om hur en strukturerad ljudmetod – phonics – kan göra stor skillnad för den tidiga läsundervisningen.
Utifrån forskning och sin långa erfarenhet som klass- och speciallärare delar hon med sig av konkreta arbetssätt för att stärka elevernas läs- och skrivutveckling.
Föreläsare
Författaren till Ljuda och läs och Ljuda och skriv, Camilla Nilvius, är lektor i pedagogik vid Linnéuniversitet. Camilla har över 25 års erfarenhet som klasslärare och speciallärare i F–årskurs 3. Hon har specialiserat sig på språk-, läs- och skrivutveckling med utgångspunkt i att alla elever ska få med sig grundläggande färdigheter inför mellanstadiet och den fortsatta skolgången.