Din webbläsare (Internet Explorer) är föråldrad. Uppdatera webbläsaren för en bättre och säkrare upplevelse.

Bokmässan 2022

Välkommen till Natur & Kulturs programpunkter på Bokmässan 2022!


TORSDAG 22 september:

10:00-10:30
Scen: F1
Kristina Bähr, Niklas Leavy (programledare)
Resiliens i skolan - hur rustar vi eleverna för motgångar

10.00-10.45
Scen: F2
Anna-Lena Laurén, Ivar Ekman (programledare)
Vad händer i Putins Ryssland?

10.00-10.45
Scen: G4
Patrik Lundberg, Alexander Mahmoud & Josefin Sköld, Matilda E Hanson (programledare)
När barnlängtan trumfar mänskliga rättigheter

10.00-10.50
Scen: Se Människan
Alexandre Antonelli
Ett dolt universum

11.45-12.15
Scen: F1
David Edfelt & Ann Lindgren,
Gerda Lundberg (programledare)
Att implementera specialpedagogik framgångsrikt

12.00-12.20
Scen: Klimatscenen
Alexandre Antonelli
, Marika Haeggman (programledare)
Hur hänger biologisk mångfald ihop med klimatkrisen?

12.00-12.45
Scen: F2
Leonidas Aretakis, Magnus Linton (programledare)
Knarkliberaler och knarksocialister förenar sig?

12.00-12.50
Scen: Rum för översättning
Jenny Högström leder samtal med pristagare och stipendiat
Prisutdelning för Årets Översättning & årets översättarstipendiat

12.30-12.50
Scen: Se Människan
Nicolas Lunabba, Anders Kompass (programledare)
Blir du ledsen om jag dör?

12.40-13.00
Scen: Barnsalongen
Bengt-Erik Engholm
Korpen: den svarta skuggan

12.45-13.05
Scen: Litteraturscenen
Ingela Korsell
Författarbesök i skolan – en rättighet?

13.00-13.45
Scen: J2, Rum för barn och ung
Kristina Sigunsdotter, Sandra Ringarp, Reyhaneh Ahangaran (programledare)
Ung ångest

13.00-13.20
Scen: Se Människan
Irena Pozar
Backlashen - Metoo och revolutionen som stoppades

13.30–13.50
Scen: Se Människan
Andrea Lundgren
Den underjordiska solen

13:30-14:00
Emma Leijnse, Petter Sandgren, Niklas Leavy (programledare)
Hur dagens skola splittrar Sverige

14.00–14.45
Scen: J2
Daniel Thollin och Ingela Korsell, Josefin Olevik (programledare)
Vägen till det magiska samarbetet

14.15-15.00
Scen: H1
Barbro Westlund, Katarina Lycken Rüter, Cilla Dalén, Bengt-Erik Engholm (programledare)
Du måste låna en riktig bok också!

14:00-14.20
Scen: Café Skriva
Peter Gärdenfors
Hur orden får mening

15.00-15.20
Scen: Lärarscenen
Yukiko Duke leder samtal med årets Ingvar Lundberg-pristagare.
Prisutdelning Ingvar Lundbergpriset

15.00-15.45
Scen: F5
Irena Pozar, Sanna Samuelsson (programledare)
Revolutionen som kom av sig

15.10-15.30
Scen: Göteborgs Stads kultur- och skolscen 1
Nora Khalil, Lizette Romero Niknami (programledare)
Vilken plats har orten i littertursverige?

15.00-15.20
Scen: Klimatscenen
Lisen Schultz
Kursen. 10 lektioner för ett hållbart näringsliv.

15:15-15:45
Scen: F4
Tobias Hübinette, Catrin Lundström, Niklas Leavy (programledare)
Den färgblinda skolan - om ras och vithet i svensk utbildning

15:45-16.15
Scen: G4
Nicolas Lunabba, Per Svensson (programledare)
Lita inte på de vuxna

16:40-17.00
Scen: Litteraturscenen
Caroline Ringskog Ferrada Noli
Författandets villkor

17.00-17.30
Scen: G3
Sverker Johansson, Peter Gärdenfors, Mats Almegård (programledare)
Om Språket

 

FREDAG 23 september:

09.30–09.50
Scen: Klimatscenen
Jonas Gren, Anton Gustavsson (programledare)
Kromosomparken

10.00–10.45
Scen: R2
Andrea Lundgren, Helena Thorfinn (programledare)
Ensamhet, minne och framtid i antropocen

10.00-10.20
Scen: Barnsalongen
Peter Fröberg Idling
Högläsning med Peter Fröberg Idling: Vad finns?

11:00-11.20
Scen: Café Skriva
Daniel Thollin, Ingela Korsell, Marie Gustavsson (programledare)
Skapa gemensamma världar med text och bild

11:00-11:30
Scen: F1
Karin Grundberg Wolodarski, Per Kornhall, Niklas Leavy (programledare)
Friskoleexperimentet - när skolan blev en marknad

11.30-11.50
Scen: Se Människan
Anna-Lena Laurén
Ukraina - gränslandet

11.30-11.50
Scen: Café Skriva
Sverker Johansson
I språkets fotspår

11.45-12.15
Scen: H1
Ingrid Elam, Kholod Saghir (programledare)
Kanon enligt Elam

12.30-12.50
Scen: Se Människan
Negar Naseh
En handfull vind

12.30-12.50
Scen: Café Skriva
Kristina Sigunsdotter
Skrivcafé Live – Författarkväll med Kristina Sigunsdotter

12:45-13:30
Scen: F1
Frida Berry Eklund, Helena Oscarsson och Lisa Heino (programledare)
Att möta barn och ungas oro för klimatet

12.50-13.10
Scen: Globala torget
Isabella Lövin
Planetära medborgare och berättelsen om jordens framtid

13.20-13.40
Scen: Globala torget
Aravind Jayan
tonårspar har kul på allmän plats

13.30-13.50
Scen: Mat- & Livsstilsscenen
Tove Nilsson
Ägg – huvudingrediens i många av de godaste rätterna som finns

14.00-14.45
Scen: J2
Christina Wahldén, Johanna Lindbäck (programledare)
Att skapa odödliga karaktärer

14.00-14.20
Scen: Se Människan
Isabella Lövin
Om behovet av en ny berättelse

14.00-14.45
Scen: G3
Negar Naseh, Stefan Eklund (programledare)
Kamp, flykt och samhörighet

14.30-14.50
Scen: Mat- & Livsstilsscenen
Oskar Montano
Hur gör man magisk pizza i hemmaugn?

15.00-15.30
Scen: F3
Amat Levin, Lina Thomsgård (programledare)
Glömd historia

15.00-15.45
Scen: F2
Andreas Cervenka, Karin Hübinette (programledare)
Behöver Sverige 542 miljardärer?

16.30-16.50
Scen: Klimatscenen
Isabella Lövin, Pontus Kipowski (programledare)
Varför går det så långsamt i klimatpolitiken?

17.00-17.20
Mat- & Livsstilsscenen
Anders Rydell och Alva Herdevall
Självhushållning på 2020-talet

17.30-17.50
Scen: Se Människan
Ia Genberg
Detaljerna

 

LÖRDAG 24 september:

09.15-09.25
Scen: Se Människan
Jonas Gren
Kromosomparken

10.00-10.45
Scen: G3
Caroline Ringskog Ferrada Noli, Patrik Lundberg (programledare)
Minnen och mat

10.00-10.45
Scen: F1
Ia Genberg, Camilla von Below, Victoria Greve (programledare)
Författare möter psykolog

10.00-10.45
Scen: Globala torget Stora Scen
Marlene van Niekerk
Triomf

10.00-10.30
Scen: Lärarscenen
Cecilia Düringer och Lisa Heino (programledare)
Att berätta i stället för att redovisa – lyssna och lär

10.30-10.50
Scen: Se Människan
Amat Levin, Gudmund Erling (programledare)
Svart Historia

11.00-11.45
Scen: R2
Lotta Lundberg, Åsa Beckman (programledare)
Nordiska mästare om kvinnlig längtan

11.00-11.20
Scen: Mat- & Livsstilsscenen
Markus Junkala, Simon Karlsson & Nils Hultkrantz
Lokal öl och andra goda grejer

11.30-11.50
Scen: Mat- & Livsstilsscenen
Karin Lei
Dim sum – att beröra hjärtat

11.30-11.50
Scen: Se Människan
Andreas Cervenka
Så blev folkhemmet ett paradis för de superrika

11.45-12.05
Scen: Litteraturscenen
Ia Genberg
Novellsamling eller roman – hur får berättelsen sin form?

12.00-12.45
Scen: F1
Maja Larsson, Johanna Schreiber (programledare)
Förlossningar nu och då

12.00-12.30
Scen: R2
Marlene van Niekerk, Yukiko Duke (programledare)
Sydafrika i förändring

12:00-12:45
Scen: J2
Cecilia Düringer, Marta Breen, Ulrika Kärnborg
och Lina Thomsgård (samtalsledare)
Kvinnoförakt förr och nu 

12.30-13.00
Scen: K
Aravind Jayan, Emilie Ebbis Roslund (programledare)
Sex, skam och sociala medier i Indien

12.45-13.30
Scen: F4
Annika Norlin, Christel Valsinger (programledare)
Låtskrivande för en posthuman värld

12:45-13:30
Scen: G3
Anna Kåver, Björn Hedensjö (programledare)
Att hantera ovisshet i en föränderlig tid 

13:00-13:45
Scen: J2
Frida Berry Eklund, Matilda Ruta, Julia Wiberg, Martin Emtenäs och Kristin McMillen (programledare)
Hur pratar vi om klimatet med de yngsta?

13.00-13.20
Scen: Mat- & Livsstilsscenen
Ann Fernholm
Så blir vi lurade av livsmedelsindustrin

13.30-13.50
Scen: Mat- & Livsstilsscenen
Stefan Ekengren
En kärleksförklaring till potatis

14.05-14.20
Scen: Litteraturscenen
Lotta Lundberg
Båten

14.30-14.50
Scen: Se Människan
Peter Englund, Dan-Erik Sahlberg (programledare)
Onda nätters drömmar

14.30-15.00
Scen: Lärarscenen
Johan Rockström
Miljöarbetet och skolan

14.30-15.15
Scen: H1
Isabella Lövin, Andrev Walden (programledare)
Människan på djupt vatten

15.00-15.45
Scen: F3
Carl Henrik Carlsson, Björn Wiman (programledare)
Gribenes, kugel och gefillte fisch i Hindås

15.00-15.45
Scen: F2
Emma Leijnse, Jörgen Huitfeldt (programledare)
Marknadsskolan och flykten från mångfalden

15.00-15.45
Scen: Rum för poesi
Jonas Gren
Tingen och träden under månen under antropocen

15.30-16.15
Scen: F4
Alexandre Antonelli, Lisa Kirsebom (programledare)
Vikten av biologisk mångfald

16.00-16.45
Scen: F5
Deon Meyer, Andreas Norman (programledare)
Deckare som samhällsspegel

16.00-16.45
Scen: F3
Peter Englund, Karin Pettersson (programledare)
Krig och revolution på nära håll

16.15-17.00
Scen: K
Johan Rockström & Isabella Lövin, Björn Wiman (programledare)
Vår tids viktigaste fråga

16.15-17.00
Scen: H1
Ina Rosvall, Madelaine Levy (programledare)
Skruvade framtidsvisioner

16:30-17:15
Cecilia Düringer (programledare), Alex Schulman och David Lagercrantz (Arrangörer: Bookmark & Norstedts)
Såren vi ärver

16.45-17.30
Scen: G3
Jonas Gren, Mats Söderlund (programledare)
Nature writing - att bli naturen


SÖNDAG 25 september:

10.00-10.45
Scen: F1
Hanne Fokdal Barnekow, Carina Nunstedt (programledare)
En närståendes död

10.00-10.45
Scen: G4
Johan Rockström, KG Hammar (programledare)
Klarar världen klimatomställningen?

10.00-10.45
Scen: F3
Lars-Olof Lampers, Amanda Svensson (programledare)
Besatta av att berätta

11.00-11.45
Scen: J1
Tomas Bannerhed, Andrea Lundgren (programledare)
Krysslistor och koltrastar

11.30-11.50
Scen: Se Människan
Lotta Lundberg
Båten

12.00-12.45
Scen: K
Johan Rockström, Henrik Grape (programledare)
Tro, vetenskap och hållbara beslut

12.00-12.45
Scen: J2
Nora Khalil, Elaf Ali (programledare)
Unga i miljonprogrammen

12.20-12.40
Scen: Barnsalongen
Matilda Ruta
Skapa jordens tidslinje med Matilda Ruta

13.00-13.20
Scen: Se Människan
Marlene van Niekerk
Triomf

13.30-14.15
Scen: Klimatscenen
Johan Rockström, Fredrik Moberg (programledare)
Mat på bordet – nu och i framtiden?

14.00-14.20
Scen: Se Människan
Nora Khalil
Yani

14.05-14.20
Scen: Litteraturscenen
Kristina Sigunsdotter
Hejdå Humlan Hansson

14.40-15.10
Scen: Barnsalongen
Alexandra Dahlqvist
Vad finns i havet?

15.00-15.20
Scen: Klimatscenen
Matilda Ruta, Johanna Ringertz (programledare)
Barnens klimathörna - Jordbok

16.00-16.20
Scen: Se Människan
Johan Rockström
Jorden – vår planets historia och framtid


Hela Bokmässans program, samt info om biljetter hittar du här.

Du kan även se 220 av 320 seminarium på Bokmässan Play här.