Din webbläsare (Internet Explorer) är föråldrad. Uppdatera webbläsaren för en bättre och säkrare upplevelse.

Välkommen till Natur & Kulturs programpunkter på Bokmässan 2021! Årets mässa är en hybrid där du antingen kan möta våra författare live i Göteborg genom att vara studiopublik, eller se alla samtal via Bokmässan Play.

Natur & Kulturs författare medverkar i följande programpunkter:


TORSDAG 23 september:

09.00-09.30
(OBS! Förinspelat, författaren ej på plats)
Emma Cline, Carl-Michael Edenborg (programledare) 
En dom som förändrar allt

09.00-09.30
(OBS! Förinspelat, författaren ej på plats)
Robin DiAngelo, Fanna Ndow Norrby
Vithetens roll i rasismen

09.00-9.30
(OBS! Förinspelat, författaren ej på plats)
Marilynne Robinson, Malin Ullgren (programledare)
Återvänder till världen hon skildrat i Gilead, Lila och Hemma

09.00-09.30
(OBS! Förinspelat, författaren ej på plats)

Angie Thomas, Amie Bramme Sey (programledare)
Träffsäker skildring av segregation och gängbrottslighet i USA

09.00-09.30
(OBS! Förinspelat, författaren ej på plats)
Yuval Noah Harari, Cecilia Düringer
Människans evolution skildrad på nyskapande sätt

09.00-09.30
(OBS! Förinspelat, författaren ej på plats)
Judy Batalion
, Björn Wiman (programledare)
Om kvinnors motstånd under Förintelsen

10.00-10.30
Cajsa Jahn, Malin Reuterswärd, Niklas Gårdfeldt Leavy (programledare)
Få vardagen att funka

10.15-10.45
Frida Berry Eklund, Jonas Franzén (programledare)
Klimatlyft din skola

10.30-10.50
Maria Küchen, Dan-Erik Sahlberg (programledare)
Jord och gudar 

10.45–11.15
Hanna De Canesie, Melody Farshin, Assia Dahir (programledare)
Utanför och innanför i tonårsromanen

11.45-12.15
Frida Berry Eklund, Reyhaneh AhangaranMartin Schibbye, Cecilia Düringer (programledare)
Att prata med de små om stora saker

12.00–12.30
Ingela Korsell, Niklas Leavy, Anders Sparring, Katti Hoflin (programledare)
Så lockas pojkar till läsning

12.30-12.50
Kristina Sigunsdotter, Hanna Skogar Sundström, Erik Andersson, oNils-Aage Larsson, Jörgen Gassilewski (programledare)
Det osynliga arbetet 


12.30-12.50
Anders Cullhed, Per Starke (programledare)
Dante - den förste författaren

13:00-13:30
Annelie Karlsson, David Edfelt, Martin Turesson (programledare)
Tydliggörande pedagogik i vuxenutbildningen

13.15-13.45
Per Gustavsson, Susanna Ekström, Ulla Rhedin, Linda Bondestam, Gunilla Kindstrand (programledare)
Bilderbokens möjligheter

14.45–15.15
Johan Rundberg, Sofia Bergström, Fabian Göranson, Ida Kjellin, Lotta Olsson (programledare)
Hisnande historia för barn

15:00-15:20
Katarina von Bredow, Susanne Rappmann (programledare)
Allt som inte syns

15:00-15:30
Åsa Hirsh, Niklas Gårdfeldt Leavy (programledare)
Relationellt ledarskap i klassrummet

16.00-16.30
OBS! Förinspelat, författaren är inte på plats
Magnus Linton, Sven Milltoft (programledare)
Klimat och moral

16.00-17.00
Årets översättning/ Årets översättningsstipeniat
Årets pristagare och stipendiat, Ingrid Elam (programledare)
Årets översättning - prisutdelning och samtal

FREDAG 24 september:

09.45–10.15
Kristina Sigunsdotter, Elin Ek, Sara Ohlsson, Mia Österlund 
Var finns Pippis arvtagare?

10.45–11.15
Katarina von Bredow, Nathalie ”Nattid” Danielsson, Elias Våhlund, Yankho Kamwendo (programledare)
När ett barn blir utsatt för mobbning

11.00-11.30
Carin Franzén, Deborah Asarnoj, Cecilia Düringer 
Litteraturhistoria för en ny generation elever 

11:30-11:50
Kristina Sigunsdotter, Lotta Fång (programledare)
Humlan Hanssons hemligheter 

14.00-14.30
Carin Franzén, Håkan Möller, Hanna Jedvik, Steve Sem Sandberg, Marie Lundström (programledare)
Från kilskrift till Harry Potters fan fiction – en ny litteraturhistoria

14.45–15.15
Anders Holmer, Naima Chahboun, Oskar Kroon, Jenny Tunedal (programledare)
Papporna, poesin och existensen

15.15-15.45
Åse Fagerlund, Reyhaneh Ahangaran (programledare)
Psykisk hälsa i skolan i pandemins spår

15.30-16.00
Kattis Ahlström, Ullakarin Nyberg, Anders Rosengren, Malou von Sievers (programledare)
Att hela livet och konsten att mötas

15.30-15.50
Tomas Bannerhed, Per Starke (programledare)
En vacker dag 

19.00-19.30
Kattis Ahlström, Ullakarin Nyberg, Magnus Sundell (programledare)
Konsten att mötas Bokmässan i Betlehemskyrkan


LÖRDAG 25 september:

09.30-09.50
Kjell Johansson, Kerstin Alnebratt (programledare)
Dåligt folk Samtal på Se människan-scenen

10.00-10.20
Vigdis Hjorth, Elisabeth Pettersson (programledare)
Är mor död Samtal på Se människan-scenen

10.00-10.30
Elise Karlsson, Anna Kölén, Jenny Aschenbrenner (programledare)
Makt och status i kulturvärlden

10.30-10.50
Kristofer Folkhammar, Lena Sjöstrand (programledare)
Är det barnen, baby?

11.30-12.00
Lotta Borg Skoglund, Martina Nelson, Björn Hedensjö (programledare)
Svart bälte i föräldraskap

13.30-14.00
Fanny Härgestam, Ali Esbati, Helene Lööw, Christer Mattsson, Mattias Hagberg (programledare)
Högerextremismens grogrund och gödsel

14.15-14.45
Kristofer Folkhammar, Sara Lövestam (programledare)
För att förstå idag, behöver vi reflektera över igår 

15.00-15.40
Seher Yilmaz, Kitimbwa Sabuni, Lovisa Fhager Havdelin, Michael Jonsson (programledare)
Varför är vi så rädda för att prata om vithet i Sverige?

15.15-15.45
Susanna Alakoski, Kjell Johansson, Kholod Saghir (programledare)
Åren som förändrade allt 

16.00-16.30
Vigdis Hjorth, Inger Edelfedlt, Mats Almegård (programledare)
Moderskap och dotterskap


SÖNDAG 26 september:

10.30-11.00
Seher Yilmaz, Fanna Ndow Norrby & Amie Bramme Sey (programledare)
Vi behöver prata om rasismen i Sverige

11.00-11.20
Susanna Alakoski, Kerstin Alnebratt (moderator)
Londonflickan

11.30-12.00
Anders Burman, Åsa Wikforss, Joel Halldorf, Berit Larsson, Lena Ulrika Rudeke (programledare)
Oenighet – den enes dröm, den andres mardröm

12.00-12.30
Maja Lunde, Jens Liljestrand, Mats Almegård (programledare)
Framtidens klimat 

13.15-13.45
Elin Willows, Rachel Mohlin, Mattias Österlund (programledare)
Gränslös vänskap

13.30-13.50
Maja Lunde, Henrik Grape (programledare)
Przewalskis häst

13.30-14.00
Karin Milles, Lina Thomsgård, Britt-Marie Mattsson, Barbro Westerholm, Alexandra Pascalidou (programledare)
Att skriva fram kvinnohistorien – nu och i framtiden

14.00-14.30
Paul Tenngart, Jesper Högström, Ida Linde (programledare)
Birgitta Stenberg och Tora Dahl 

14.30-14.50
Lisa Kirsebom, Andreas Ekström, Cristina Grenholm (programledare)
Ur döden liv - om organdonation

16.15-16.45
Magnus Linton, Henrik Ekman, Karim Jebari (programledare)
Klimat och moral - hur vi ska leva när allt står på spel? 

16.30-17.00
Lisa Kirsebom, Andreas Ekström, Lars Mogensen (programledare)
Ur döden liv - om organdonation

Hela Bokmässans program, samt info om biljetter hittar du här.