Skriv ut Tipsa en vän Dela på Facebook Lägg till Twitter Lägg till Delicious Lägg till MySpace Lägg till Google bookmarks

Svenska i dag Ny bok

Svenska i dag

6 - 9

  • Litteraturen i centrum
  • Anpassat till dagens skola och elever
  • Mycket träning i baskunskaper
  • Beställ
  • Läs mer

Svenska i dag

Författare: Steven Ekholm, Annika Lyberg Mogensen, Malin Nordberg

Titel Smakprov  (i) ISBN  (i) F-Pris (i) Antal
  • 9789127406834 Prel. 600,00 kr
  • 9789127406865 Prel. 600,00 kr
  • Smakprov 9789127406841 146,00 kr
  • Lärobok 9  Ej utkommen
    9789127406872 146,00 kr
  • Övningsbok 8  Ej utkommen
    9789127406858 69,00 kr
  • Övningsbok 9  Ej utkommen
    9789127406889 69,00 kr
  • Smakprov 9789127406810 146,00 kr
  • Smakprov 9789127406827 69,00 kr
  • Smakprov 9789127406773 198,00 kr
  • Smakprov 9789127406797 198,00 kr
  • Smakprov 9789127406780 198,00 kr
  • Smakprov 9789127406766 198,00 kr



Söker du efter en ljudbok? Många av våra titlar finns hos Inläsningstjänst!

 

Svenska i dag är ett nytt och spännande läromedel där fyra läckra och årskurslösa antologier är pelare som sätter litteraturen i centrum i undervisningen. Tillsammans med en lärobok och en övningsbok per årskurs blir Svenska i dag ett logiskt och användarvänligt paket med mycket träning i baskunskaper och kunskaper inför nationella proven. Innehållet är modernt och anpassat till dagens skola – helt enkelt ett läromedel för svenska, såsom svenskan – och eleverna – ser ut i dag!

Lärobok och övningsbok
Lärobok 7 vill väcka elevernas lust till inlärning. Boken har ett genomgående dutilltal och fokuserar på elevernas arbetssätt. Varje kapitel börjar med en genomgång av vad kapitlet handlar om och man får reda på vad som ska göras. I kapitlets avslutning får eleverna fundera på vad de läst om och lärt sig. Läroboken går igenom alla svenskämnets moment och stor vikt läggs vid möjlighet att träna baskunskaper och läsförståelse. I Lärobok 7 visas varje moment med tydliga exempel och exempeltexter. Till varje moment finns övningar av olika svårighetsgrad för att eleverna ska få tillämpa det som de just läst och fundera, diskutera eller arbeta vidare.

I Övningsbok 7 får eleverna öva och fördjupa de kunskaper som tagits upp i Lärobok 7. Upplägget är logiskt och användarvänligt. Eleverna kommer igång med arbetet utan att någon längre genomgång behövs. Till övningarna finns korta förklaringar och regler så att de snabbt och självständigt kan komma igång med att lösa uppgiften. I Övningsbok 7 finns övningar framför allt till momenten ordkunskap, rättstavning, skrivregler och grammatik, men det finns även uppgifter till andra moment, då möjligheten att skriva direkt i boken kan vara värdefull.

Antologierna – de fyra hörnpelarna
De fyra antologierna innehåller en mängd olika texttyper och varierande
uppgifter, vilket gör att de passar varje årskurs. En av dem – Från Cras till Krog – har dessutom fokus på lättlästa texter! Tanken är att elevernas läslust ska väckas med hjälp av intressanta och roliga texter.

Från Gilgamesh till Guillou
En vacker litteraturhistorisk antologi med texter som sträcker sig från forntiden fram till i dag. Varje epok presenteras med text och bild som är typiska för just den epoken. I texturvalet ingår både klassiska självklarheter och ovanligare alternativ. Till varje text finns författarpresentation och uppgifter i direkt anslutning till texten. Uppgifterna är varierande och inbjuder till såväl egna reflektioner och korta diskussioner som fördjupning.

Från Boye till blogg
En spännande antologi med många olika texttyper och genrer! Här finns tre hela kapitel som enbart innehåller olika dikter, från vårt svenska lyrikarv till moderna svenska dikter samt utländska dikter från hela världen. Antologin innehåller även visor och sångtexter, ett drama, ett filmmanus, noveller samt olika bloggar. Till varje text finns författarpresentation och uppgifter i direkt anslutning till texten.

Från Tolkien till Thydell
Äntligen en antologi som fokuserar på ungdomars läsning! Här presenteras texterna i olika populära genrer som fantasy, skräck, deckare och spänning, samt kärlek och relationer. Till varje text finns författarpresentation och uppgifter i direkt anslutning till texten. Texterna lockar till vidare läsning och uppgifterna inspirerar till fortsatta diskussioner och fördjupning.

Från Cras till Krog
Nu finns det en litteraturantologi med fokus på lättlästa texter! Tanken är att läslust ska väckas med hjälp av intressanta och roliga texter. Antologin är uppdelad i viktiga och populära genrer, från sport, spänning och skräck till kärlek, relationer och fantasy. Till varje text finns författarpresentation och uppgifter i direkt anslutning till texten. Texterna och uppgifterna är goda utgångspunkter för diskussion, analys och fortsatt läsglädje.

Fakta

Läromedelstyp: Basläromedel

Skolår: 6 - 9

Författare: Steven Ekholm, Annika Lyberg Mogensen, Malin Nordberg